Začíname s twitterom

Autor: Andrej Zuzčák | 11.5.2011 o 18:00 | Karma článku: 6,22 | Prečítané:  2524x

Ak ešte nepoužívate twitter alebo ste o ňom len počuli, pričom neviete presne o čo sa jedná, tak tento článok je presne pre Vás.

Čo je twitter ?

Twitter je online služba, ktorá umožňuje zdieľať krátke správy (tweets) s Vašimi priateľmi alebo nasledovníkmi, tzv. followers. Taktiež si môžete určiť, ktorých používateľov chcete sledovať (follow) Vy a teda môžete prehľadne čítať správy, ktoré napísali ľudia, ktorých sledujete. Každá jedna správa je obmedzená 140 znakmi. Twitter je navrhnutý tak, aby fungoval dobre na počítačoch, ale aj mobilných telefónoch. Preto veľkosť správ je obmedzená tak, aby ich bolo možné poslať aj ako sms-ku. V 140 znakoch nie je možné toho veľa povedať a aj to pridáva na príťažlivosti twitteru. Príťažlivosť twitteru spočíva aj v tom, že nemusíte napísať ani čiarku, ale môžete ho využívať ako zdroj informácii od ľudí alebo inštitúcii, ktoré Vás zaujímajú, pričom Vy ich zaujímať nemusíte.

Twitter je veľmi užitočný hlavne pre úzko prepojené skupiny ľudí. Ak napríklad sledujete svojich priateľov a ony sledujú Vás, môžete komunikovať aj takto: „Idem do krčmy na Trnavskom mýte, pridajte sa.“

Všetko čo napíšete do twitteru môže byť súkromné v tom zmysle, že iba Vaši priatelia, ktorých ste odsúhlasili vidia čo píšete, alebo verejné, čo znamená, že každý, kto vie vaše používateľské meno, môže čítať, čo ste napísali.  Dalo by sa povedať, že mnohí ľudia používajú twitter hlavne na odoberanie noviniek. Napríklad si pridáte do priateľov portál sme.sk a keď vydajú zaujímavý článok zvyknú o ňom informovať aj pomocou twitteru spolu aj s linkou, kde sa ten článok nachádza. Taktiež napríklad, keď mal vyjsť jailbreak pre iPhone telefóny, bolo doporučené, aby záujemcovia sledovali twitter. Akonáhle jailbreak vyšiel, autori podali o tom správu na twitteri.

Ďalšia veľmi dôležitá vlastnosť twitteru je tá, že je zadarmo.

Ako na to ?
Ak si teda chcete vyskúšať twitter, choďte na stránku http://twitter.com/ a pod nadpisom New to twitter? Join today! vyplňte meno, email, heslo a kliknite na Sign up.

 

Následne kliknite na Create my account a už máte konto vytvorené.

 

Ako prvé si budete chcieť pridať niekoho na sledovanie. Napíšte meno, koho chcete sledovať a kliknite na search a potom kliknite na follow. Takto si môžete pridať ďalších a ďalších priateľov. Napríklad dajte hľadať adae.sk, sme.sk, pravda.sk, vtipy, atď. Každý používateľ má vlastnú stránku s jeho správami v tvare twitter.com/menopoužívatela

 

 

Ďalší krok by malo byť nastavenie profilu. Odporúča sa vyplniť údaje pravdivo, aby Vás mohli priatelia ľahko nájsť. V nastavení môžete zaškrtnúť Protect my tweets, čo značí že správy, ktoré napíšte budú vidieť iba priatelia, ktorých odsúhlasíte.

 

Čo znamená @ (zavináč) ?
Môže to znamenať dve veci. Ak je to napísané úplne na začiatku správy označuje to odpoveď niektorému používateľovi. Meno používateľa je uvedené hneď za zavináčom bez medzery. Pod samotným textom správy sa nachádza odkaz na správu, na ktorú je  to odpoveď.
Pokiaľ je však zavináč a hneď za ním používateľské meno hocikde je to odkaz na profilovú stránku používateľa. Napríklad môžete napísať „Včera bol  @HraskoMaly v krčme.“


Čo znamená # (mriežka) a slovo za ňou ?
Tento znak sa nazýva hashtag a označuje slovo, frázu, ktorú je možné vyhľadať. Ak by ste napísali napríklad „#citroen je dobré auto”, tak sa zo slova citroen stane odkaz, na ktorý, keď sa klikne, tak sa vyhľadajú všetky správy, ktoré tiež obsahujú slovo #citroen.

 


Koho sledovať ?
Väčšina nových používateľov twitteru nevie koho má zo začiatku sledovať. Preto tu uvádzam zopár tipov.
http://twitter.com/#!/ADAESK - jedná sa o zábavnú stránku
http://twitter.com/#!/denniksme - denník SME
http://twitter.com/#!/Pravdask - denník Pravda
http://twitter.com/#!/jmeniny - kto má meniny v Českej republike
http://twitter.com/#!/vtipy - vtipy


Záver
Dúfam, že Vám tento blog pomôže v začiatkoch s twitterom alebo aspoň ste sa z neho dozvedeli, čo twitter je a na čo slúži. Ak som na niečo zabudol alebo niečo som ozrejmil nedostatočne, kontaktujte ma a rád vám pomôžem.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Ficov perfektný deň a Dankova estráda ega

Novinári sa museli prehrabávať v úlomkoch Dankovho poníženia.

DOMOV

Reportér Týždňa: Videl som, ako Fico Danka prekvapil a rozčúlil

Magušin sa s Dankom rozprával počas Ficovej tlačovky.


Už ste čítali?